Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Niezwykły komiks z Dobrego Miasta. Jedyny taki w Polsce!

2013-10-09 16:50:33 (ost. akt: 2013-10-09 17:00:48)

Autor zdjęcia: Zespoł Szkół w Dobrym Mieście

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Dobrym Mieście stworzyli komiks, jakiego jeszcze nie było! Jest utrzymany w mocnej, młodzieżowej poetyce z bezkompromisowymi tekstami. Autorzy komiksu chcą w ten sposób zniechęcić młodzież do alkoholu, narkotyków i agresji. Docenił to już prezydent Polski, czemu dał wyraz w liście do twórców komiksu.

Na porządku dziennym jest widok młodych ludzi poszukujących swojej drogi. Równie często można jednak zobaczyć, że ta droga prowadzi ich w złym kierunku: narkotyków, alkoholu i agresji.

Temu właśnie chcą zapobiec uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. Jak? Stworzyli projekt, którego celem jest pokazanie młodzieży alternatywnego rozwiązania. Sześć niezależnych od siebie komiksów opowiada o codziennych zagrożeniach czyhających na młodych ludzi: o alkoholu, narkotykach, gwałtach, przemocy, wreszcie uzależnieniu od... serwisów społecznościowych.

Historie pokazują młodym ludziom dwie drogi: dobrą i złą. Od czytającego zależy, którą drogą pójdzie. W Zespole Szkół w Dobrym Mieście to nie pierwszy wspólny projekt kadry pedagogicznej i uczniów.

— Co robimy w tym roku? – pytali przed rozpoczęciem projektu. — Te dzieciaki są otwarte na nowe pomysły, a ten przypadł im szczególnie do gustu, bo tematyka poruszona w komiksach jest dla nich ważna — wyjaśnia Maria Pudłowska, pedagog szkolny i opiekun merytoryczny projektu. Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół, podkreśla znakomitą współpracę pomiędzy uczniami i nauczycielami.

— Pomysłodawcami komiksu są zarówno nauczyciele, jak i uczniowie — mówi. Pedagog szkolna dodaje jeszcze, że obie strony tak naprawdę uczą się od siebie nawzajem. — Uczniowie sami proponowali scenki i to oni są autorami tekstów w dymkach — mówi Maria Pudłowska.

— Często uświadamiali nas, ludzi dorosłych, że niektóre teksty są zbyt agresywne, a w niektórych momentach należałoby dodać nieco więcej pikanterii. Zależy im, żeby projekt dał do myślenia młodszym od nich gimnazjalistom. Twórcy komiksu wykorzystali zdjęcia zrobione przez uczniów. Bo to oni są bohaterami, to oni wybierali scenerię wydarzeń i to ich praca została doceniona.

To młodzież nadała tekstom autentyczności, wprowadzając młodzieżowy slang. Tytuł „Kieszenie pełne czereśni” to fragment piosenki rockowego zespołu Pidżama Porno, w którym autorem tekstów i frontmanem jest Krzysztof Grabowski Grabaż. Cytat pochodzi z piosenki „Twoja Generacja”, która bez wątpienia pasuje do projektu.

Pierwsze wersy piosenki brzmią bowiem: „jak ja nienawidzę twojej generacji, twoja generacja chora od przemocy”. Dalej słyszymy: „masz karabiny zamiast gitary, ja kieszenie pełne czereśni”. — Mamy zgodę Grabaża na wykorzystanie tego utworu w naszym projekcie — cieszy się Andrzej Wonia.

— Piosenka będzie promowała wszelkie materiały związane z projektem. Komiks został już doceniony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który przysłał specjalny list w tej sprawie. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Egzemplarze komiksów trafią do szkół w Dobrym Mieście i okolicach. Uroczysta premiera odbędzie się jeszcze w październiku

aj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. uczennica #1215813 | 188.147.*.* 10 paź 2013 21:49

  super może coś dotrze do naszej młodzieży super pomysł i wykonanie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bloody mary #1214812 | 88.156.*.* 9 paź 2013 18:29

  Nie do końca pierwszy. Od dwudziestu lat identyczne komiksy są w Bravo.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. j #1214747 | 176.97.*.* 9 paź 2013 17:15

  komiks komiksem a uczniowie za szkołą palą i piją obłuda

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages