Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Nie będzie remontu? To będzie blokada!

2013-11-16 14:00:00 (ost. akt: 2013-11-16 10:13:15)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

— Jesteśmy zdesperowani i rozżaleni. Od wielu lat walczymy o naprawę tej drogi. Teraz jest w tak fatalnym stanie, że stanowi zagrożenie naszego bezpieczeństwa. Koniec z obietnicami. Chcemy konkretnych działań! — piszą mieszkańcy wsi Praslity, Piotraszewo i Mawry w liście do starosty olsztyńskiego. Grożą, że już niedługo drogę zablokują. Starosta pieniędzy nie ma.

Droga powiatowa łącząca Praslity, Piotraszewo i Mawry w gminie Dobre Miasto ma niespełna 9,5 km, ale mieszkańcy okolicznych wsi od wielu lat nie mogą doczekać się jej kapitalnego remontu. — Poruszanie się po tej drodze zagraża naszemu bezpieczeństwu i uniemożliwia m.in. uruchomienie przewozu osób — piszą rozżaleni. — Żaden przewoźnik nie jest zainteresowany świadczeniem usług na tak zniszczonej drodze. Martwimy się o osoby niepełnosprawne, które będą chciały dojechać do Środowiskowego Domu Społecznego, który w styczniu zostanie otwarty w Piotraszewie. Mamy nadzieję, że starosta potraktuje nas poważnie.

Milion za kilometr nowej drogi


Według Krystyny Plocek, dyrektor Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie, w wieloletnim planie inwestycyjnym rady powiatu tej drogi nie ma. — To bardzo stara, wąska i zjeżdżona droga, ale wciąż jest na bieżąco remontowana. Rzeczywiście, kwalifikuje się do kapitalnej przebudowy, ale to już poważna inwestycja. Za kilometr zupełnie nowej nawierzchni musielibyśmy zapłacić około półtora miliona złotych. Takimi środkami dzisiaj nie dysponujemy — wyjaśnia dyrektorka i odbija piłeczkę w stronę rady powiatu.

Grosz do grosza od rządu lub UE


— To rząd powinien utworzyć specjalny fundusz na utrzymanie dróg powiatowych i gminnych, bo bez pomocy państwa nie będziemy w stanie zapewnić ich właściwego stanu — mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, główny adresat listu i petycji podpisanej przez 120 mieszkańców zainteresowanych wsi. — Rozumiem rozżalenie i potrzebę remontu drogi do, ale nie na wszystkie inwestycje wystarcza nam środków z subwencji drogowej. Powiat olsztyński ma w zarządzie 860 km dróg powiatowych. Roczna subwencja państwa na inwestycje drogowe wynosi 3,5 mln zł, gdy na samo bieżące utrzymanie dróg przeznaczamy rocznie 7 mln zł. Stale dokładamy więc do dróg z własnego budżetu, przy czym zadbać musimy jeszcze o szkoły, szpitale i inne instytucje — tłumaczy starosta. I dodaje, że będzie się starał pozyskać pieniądze na remont drogi do Piotraszewa ze środków unijnych z perspektywy finansowej 2014-2020.
Co na to mieszkańcy Praslit, Piotraszewa i Mawr? — Chętnie pójdziemy śladem mieszkańców Barczewka, którzy walcząc o załatwienie remontu swojej drogi, zablokowali ją na znak protestu. Prosimy o zainteresowanie się naszym największym problemem i szybkie podjęcie działań.

masz
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KASKADER #1254599 | 91.231.*.* 26 lis 2013 21:30

  Na drodze na jeziorany zaraz za orzechowem koło zgubiłem podczas jazdy wiec lepiej tam by sie zajeli , tyle lat droga jest tam o kant d... nie da sie jezdzic , a jak trzeba sie z TIR-em wymijać to juz całkiem kaplica :D na pobocze i chować sie między drzewa

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. łukasz95 #1253051 | 91.231.*.* 25 lis 2013 00:26

  chyba nikt nie widział drogi na Jeziorany (a dokładnie na wieś Międzylesie i Orzechowo). Droga w skali od 1 do 10 na zdecydowaną jedynkę! Strach jeździć, pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. znawca #1246321 | 91.231.*.* 16 lis 2013 19:39

  Jadąc wojewódzką 530 Świątki-Łukta ,gdzie od wojny tylko chyba raz wylano asfalt a tiry będą ją rozjeżdżać jak puszczą tam ruch przy budowie S51 zobaczyłem stan dróg w warm.-maz. Nigdzie nie ma takich dróg!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. michał #1246256 | 79.190.*.* 16 lis 2013 17:59

   Termy w Lidzbarku, rewitalizacje, a infrastruktura drogowa się sypie. Paranoja. Ludzie na co my się godzimy? Wyj.... tych pseudo drogowców, którzy z klucza partyjnego siedzą na stołkach. Apara t urzędniczy zjada to państwo. Na jakie standarty dajemy przyzwolenie? Nie mieszkamy w Bangladeszu

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kos #1246236 | 89.65.*.* 16 lis 2013 17:31

   Takie drogi wojewódzkie to tylko w Warmińsko-Mazerskim ,ostatnio byłem w waszym woj. i jechałem drogą 507 i 512 są tak wąskie jak by były budowane dla furmanek

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages