Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Dar Caritas w Smolajnach

2019-09-01 09:27:52 (ost. akt: 2019-09-03 09:32:38)
Karetka dla powiatu olsztyńskiego

Karetka dla powiatu olsztyńskiego

Autor zdjęcia: archiwum starostwa

Do powiatu olsztyńskiego trafił kolejny samochód, dar Caritas niemieckiego regionu Osnabrück. Po wcześniej odebranej karetce dla zespołu ratownictwa medycznego w Dobrym Mieście, teraz starosta przywiózł bus marki Volkswagen.

Pozyskanie busa jest wynikiem rozmów prowadzonych przez starostę olsztyńskiego od wiosny tego roku z partnerami po niemieckiej stronie. — Nasz partnerski dialog przynosi korzyści obu stronom — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Powiat olsztyński pozyskał kolejny pojazd, który mimo tego, że był wcześniej używany, jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Trafi do Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach, gdzie zastąpi mocno już wysłużony sprzęt. Będzie wykorzystywany do transportu uczniów. Z kolei nasi partnerzy z Niemiec wyrazili chęć korzystania przez pacjentów z Osnabrück z możliwości, jakie oferuje niedawno powstały ośrodek rehabilitacyjny w Rybakach. Właśnie takie obopólne korzyści stanowią o istocie partnerstwa między naszymi powiatami.

Starosta olsztyński wykorzystał wyjazd po odbiór busa na rozmowy o kolejnych projektach. — Z urzędującym starostą dr. Michaelem Lübbersmannem oraz członkiem zarządu panią Bärbel Rosensträter łączą nas przyjazne stosunki — mówi Andrzej Abako. — I mimo że obecny starosta jesienią odchodzi z urzędu, po dzisiejszych rozmowach nie mam najmniejszych obaw, że ta zmiana nie zachwieje stabilnością partnerskich relacji między naszymi powiatami.

Po majowych wyborach starosta Lübbersmann zostanie na początku listopada zastąpiony przez wywodzącą się z partii Zielonych Annę Kebschull. Przyszła starosta zadeklarowała już chęć kontynuacji partnerstwa powiatów olsztyńskiego i Osnabrück, prowadzonego przez swoich poprzedników od 20 lat. Z rozmów wynika, że możliwa będzie realizacja projektów w sferze przedsiębiorczości czy ekologicznej.

— Jest to o tyle interesujące, że jednocześnie nawiązaliśmy dobry kontakt z byłym sekretarzem generalnym Federalnej Fundacji na rzecz Ochrony Środowiska (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) i przewodniczącym Federalnego Stowarzyszenia na rzecz Energii Odnawialnych, a obecnie przewodniczącym Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Osnabrück Fritzem Brickwedde, także zdeklarowanym przyjacielem Polski. To ważne rozmowy — tłumaczy starosta Abako.

— Musimy komunikować nasze potrzeby i kwestie, które są dla nas istotne. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że idee, które powstają po obu stronach granicy, wcześniej czy później trafią na podatny grunt.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages